ATLETIKA MINIFOTBAL BASKETBAL FLORBAL VOLEJBAL HÁZENÁ PLAVÁNÍ

Aktuality › Ostatní

Čtvrtý ročník Sportovní ligy základních škol nabídne republiková finále opět před televizními kamerami

Publikováno Ostatní Sezóna 2017 - 2018

Čtvrtý ročník Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství nezadržitelně spěje ke svému vrcholu. V průběhu jara čeká nejvýznamnější soutěž školní mládeže v České republice série republikových finále v šesti odvětvích. O cennou trofej v kategorii staršího žactva budou bojovat nejlepší chlapecká a dívčí družstva v atletice, basketbalu, florbalu, házené, minifotbalu a volejbalu. V září k nim přibude také sedmá disciplína – plavání.

O tom, jak populární je Sportovní liga základních škol mezi žáky, napovídají výstižně dva statistické údaje – jen v minulém školním roce dokázala tato akce rozpohybovat 154 077 dětí ze 7 715 škol. Podobné počty však hlásí organizátoři z Asociace školních sportovních klubů ČR také v právě probíhajícím ročníku.

Budoucí hvězdy českého sportu se navíc stejně jako loni ocitnou na televizních obrazovkách. Generálním mediálním partnerem soutěže se opět stala Česká televize, která bude prostřednictvím přímých přenosů na ČT sport vysílat rozhodující fáze republikových finále ve všech odvětvích.

„Sportovní liga základních škol je akcí, která se vyznačuje špičkovou sportovní i organizační kvalitou. Její význam násobí přímé televizní přenosy z jednotlivých republikových finále, což je v této věkové kategorii naprostý unikát. Rodiče, školáci i široká veřejnost se tak mohou na vlastní oči přesvědčit o její úrovni. To je však pouhý vrchol ledovce, neboť tato soutěž vytváří především obrovskou sportovní základnu ve školách, zapojujících se do místních, okresních či krajských kol až po republiková finále. Velice se nám vydařil výběr disciplín, které nepochybně patří do základních škol. Výbornou volbou v minulém ročníku bylo zařazení plavání, čímž jsme zapojili také děti na I. vzdělávacím stupni. Osobně letos očekávám rekordní účast žáků, krásné a dramatické souboje i pokračování skvělé kvality v duchu fair play – i to je totiž jedno z hlavních poslání Sportovní ligy, zejména v kontextu právě skončených zimních olympijských her. Věřím, že je před námi další mimořádně vydařený ročník, na který se velice těším,“ říká Svatava Ságnerová, viceprezidentka Asociace školních sportovních klubů ČR.

Termíny a dějiště republikových finále

Jako první změří síly v republikovém finále ve dnech 19. a 20. března v Praze florbalisté. Šest nejlepších chlapeckých a stejný počet dívčích družstev, která projdou náročným kvalifikačním sítem, zde přivítají multifunkční sportovní hala Jedenáctka VS a Sportovní hala Jižní Město. Právě v nich nastupují ke svým extraligovým duelům vynikající extraligové týmy mužů a žen Fat Pipe Chodov a ženský celek Ivanti Tigers Jižní Město.

Po měsíční přestávce přijdou na řadu 19. a 20. dubna ve Frýdku-Místku házenkáři. Také zde je čeká špičkové prostředí, neboť ve Sportovní hale 6. ZŠ Pionýrů hrají extraligové zápasy muži celku Pepino SKP Frýdek-Místek.

Basketbalisty bude 25. a 26. dubna hostit sportovní hala Armex Sportcentrum Děčín, v níž působí BK Děčín, přední klub elitní Mattoni NBL. Děčín v současné době prožívá velký basketbalový boom, a tak není pochyb, že zejména mladí fanoušci zde vytvoří bouřlivou atmosféru.

Kluci a děvčata holdující minifotbalu se nastěhují 24. a 25. května do Uherského Hradiště na plochu moderního stadionu Miroslava Valenty, který je domácím hřištěm pro 1. FC Slovácko.

Nejlepší školní volejbalisty pozve 31. května a 1. června komplex KV Areny v Karlových Varech. Moderní hala hostila například v roce 2011 mistrovství Evropy mužů a bývá pravidelným dějištěm nejrůznějších kvalifikačních střetnutí.

Mladým atletům bude tradičně stačit jediný den – 12. červen, kdy jim své zázemí nabídne atletický stadion v Olomouci. Tento stánek s umělým povrchem a osmi drahami patří k nejútulnějším v České republice a konají se na něm nejvýznamnější domácí soutěže ve všech věkových kategoriích.

Program čtvrtého ročníku Sportovní ligy základních škol poté uzavře 13. září plavecké finále v Bazénu Slovany v Plzni.

V akci deset patronů

Už od prvního ročníku Sportovní ligy základních škol se velice osvědčilo aktivní zapojení současných i bývalých úspěšných českých reprezentantů. Každé odvětví získá svého slavného patrona, jenž děti inspiruje příkladem i radami a také se účastní závěrečných akcí.

Tentokrát se však obvyklá šestice předních sportovců výrazně rozrostla, neboť své vlastní patrony letos mají chlapci a dívky v basketbalu, florbalu a házené. Desítku sportovních garantů tak tvoří – atletika: Michaela Hrubá (USK Praha), basketbal: Robert Landa (BK Děčín) a Tereza Vorlová (mistryně světa v 3×3 basketbalu, trenérka Sokola Pražský), florbal: Tom Ondrušek (Fat Pipe Florbal Chodov) a Dominika Kubišová (Ivanti Tigers Jižní Město), házená: Vojtěch Petrovský (SKP Frýdek-Místek) a Lenka Roháčková (TJ Sokol Poruba), plavání: Simona Baumrtová (TJ Slávie Chomutov), minifotbal: Michal Sadílek (PSV Eindhoven), volejbal: Ondřej Hudeček (VK ČEZ Karlovarsko).

Sportovní liga základních škol však zdaleka není pouze bojem o branky, body a vteřiny. Její organizátoři se v průběhu jednotlivých republikových finále starají o zajímavou sportovní, společenskou i edukativní nadstavbu. Jiné to nebude ani v tomto roce.

Po skončení soutěžního pořadu úvodního dne – s výjimkou jednodenního finále atletiky – čeká účastníky bohatý zábavný a akční program nazvaný All Star Game. Do něj se zapojí nejen samotní žáci, ale také patroni sportů. Školáci tak po boku svých velkých vzorů absolvují nejrůznější dovednostní soutěže, exhibice a modelové tréninky, součástí budou opět besedy, rozhovory, autogramiády i společné fotografování.

3. ROČNÍK SPORTOVNÍ LIGY ZŠ NA OBRAZOVKÁCH ČT SPORT!

Publikováno Ostatní Sezóna 2017 - 2018

Atletika, basketbal, florbal, házená, minifotbal, plavání a volejbal. Neopakovatelná atmosféra plná dramat, bojů, emocí, slz i radosti. Tahle podívaná bude stát za to.

 

Ohlédnutí generálního mediálního partnera SLZŠ České televize bude mít premiéru v sobotu 14. října od 15,20 hodin na programu ČT Sport a zavede diváky do hal a na stadiony ve všech sedmi městech, v nichž se ve školním roce 2016/2017 uskutečnila republiková finále jednotlivých sportů.

Reprízy si můžete naladit i 16. října v 15,00 a 19. října v 7,10 na ČT Sport nebo sledovat online na:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11243978549-sportovni-liga-zakladnich-skol/21747129412/

 

3. ročník Sportovní ligy základních škol 2016/2017 je za námi…

Publikováno Ostatní Sezóna 2016 - 2017

Atletika, basketbal, florbal, házená, minifotbal, plavání a volejbal. Všech sedm sportovních disciplín se stalo velice vydařenou přehlídkou zázemí českého sportu na základních školách i jeho budoucích hvězd. Mimořádně prestižní soutěž, vynikající kvalita výkonů, obrovská motivace k pravidelnému pohybu, skvělá atmosféra, maximum emocí a výborná organizace všech republikových finále – právě tyto atributy nejčastěji spojovali se 3. ročníkem Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství její účastníci, pedagogové, trenéři, funkcionáři i další hosté.

„Třetí ročník Sportovní ligy základních škol udělal po všech stránkách další výrazný krok kupředu a stal se soutěží, jejíž význam neustále roste,“Karel Kovář, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy

Rostoucí zájem o tuto vrcholnou mládežnickou akci nejlépe dokumentují statistické údaje. Jestliže v 1. ročníku 2014/2015 se do ní zapojilo celkem 87 960 školáků5 045 základních škol a víceletých gymnázií, v následující sezoně 2015/2016 jich bylo 112 940 ze 6 316 škol a v ročníku 2016/2017 počet aktérů vyšplhal už na 154 077 ze 7 175 škol.

„Pro Českou unii sportu je podpora školního sportu zcela prioritní záležitostí. Právě ve školách se nachází nejbohatší základna českého sportu a odtud také čerpají své členy naše tělovýchovné jednoty a sportovní kluby. Jsou zde skryty velké talenty a budoucí osobnosti české reprezentace.“Miroslav Jansta, předseda České unie sportu a předseda České basketbalové federace

Tento projekt tak beze zbytku opět naplnil hlavní vizi organizátorů, jimiž jsou Asociace školních sportovních klubů ČR, Česká unie sportu a Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR – rozpohybovat žáky, nabídnout jim pravidelné a atraktivní sportovní aktivity a nasměrovat je ke zdravému životnímu stylu. A nejen to. Poskytl jim jedinečnou platformu k tomu, aby mohli měřit síly se svými vrstevníky a společně v jednom kolektivu bojovali za čest a slávu své třídy či školy. Právě uvědomování si společné sounáležitosti a spolupráce mělo ve většině případů mnohem větší význam než konečná umístění či poháry.

„Finále se mi moc líbilo. Taková atmosféra, jaká při něm panovala, se nezažije ani v ženské basketbalové lize. Myšlenka centralizované a tak dobře organizované Sportovní ligy základních škol je výborná, pro žáky je to velká motivace.“Alena Hanušová, nejlepší basketbalistka ČR 2017 a hráčka ZVVZ USK Praha

Sportovní liga základních škol o Pohár ministryně školství zaznamenala od svého zrodu vzestupný sportovní i společenský charakter. Možnost získat jeden z ministerských pohárů se ukázala jako nesmírně účinný marketingový tah, který výrazně zvýšil prestiž celé akce.  Třetí ročník však přesto představoval další zlom v pozitivním vnímání a popularitě této soutěže širokou veřejností. Generálním mediálním partnerem se totiž stala Česká televize, která prostřednictvím přímých přenosů na ČT sport odvysílala rozhodující fáze republikových finále v jednotlivých odvětvích. Tyto přenosy navíc doplňovala – podobně, jak to běžně dělá u všech významných seniorských soutěží – zajímavá studia s rozhovory, komentáři a analýzami sportovních odborníků. Sportovní liga se tak všem sportovním fanouškům prezentovala v plné kráse a nabídla báječnou reklamu v podobě špičkového mládežnického sportu.

„Kdybych se mohl vrátit do svých mladých let a někdo mi řekl, že mám možnost předvést se při turnaji v přímém přenosu České televize, tak bych se na hřišti snad roztrhal, abych se tam objevil.“Lubomír Staněk, volejbalový patron Sportovní ligy a hráč Dukly Liberec

Klíčovým mediálním partnerem projektu byl také Deník, který poskytl podpoře a prezentaci soutěží obsáhlý prostor. Především zásluhou svých regionálních redakcí informoval nejen o přípravách republikových finále nebo jejich aktuálním průběhu. Jeho redaktoři přinášeli rozhovory s mladými sportovci či jejich portréty a seznamovali čtenáře s oporami školních družstev právě z jejich regionu. Zásluhou České televize a Deníku se tak mohla veřejnost přesvědčit nejen o výkonech a dojmech účastníků závěrečných soubojů, ale také o neopakovatelné atmosféře v halách či stadionech, kde se konaly. Fanoušci – v převážné většině školáci z místních základních škol – se zúčastněnými týmy doslova žili a báječně je povzbuzovali. Odměnou jim byl krásný a zpravidla až do posledních vteřin dramatický průběh jednotlivých utkání nebo závodů. Všechna odvětví bez rozdílu přinesla urputné bitvy o každý bod, gól, setinu vteřiny nebo centimetr.

„Byly to obrovské nervy, v životě jsem nikdy nic podobného nezažila. Až po vítězství mi spadl ze srdce obrovský kámen. Věděla jsem, že odpovědnost je na mně a že holky na mne spoléhají. Modlila jsem se, ať nám to vyjde.“Andrea Vařechová, brankářka a kapitánka ZŠ Křiby Zlín po házenkářském finále

Všechna republiková finále se navíc vyznačovala bezchybnou organizací na nejvyšší úrovni. Už samotná skutečnost, že školáci o své trofeje soutěžili v moderních areálech určených pro vrcholné mezinárodní seniorské soutěže, zvyšovala motivaci všech účastníků. Na pořadatelství se aktivně podílely nejen okresní organizace Asociace školních sportovních klubů ČR, ale ve většině měst také přední kluby z extraligových soutěží i „domácí“ základní školy. Organizační štáby dokázaly všem aktérům vytvořit kvalitní a příjemné zázemí ke sportovní činnosti i odpočinku.

„Dobře si uvědomujeme, že jde o vrcholnou mládežnickou akci, kterou jsme dosud v našem regionu nepořádali. Sportovní liga základních škol má velice dobré jméno a to, že jsme hostiteli jejího vrcholu právě v minifotbalu, je vyznamenání i pro celý Zlínský kraj. Svatava Ságnerová, ředitelka republikového finále v minifotbalu a viceprezidentka AŠSK ČR

Ani ve 3. ročníku Sportovní ligy základních škol nezapomněli organizátoři na zapojení současných či bývalých vynikajících českých reprezentantů. Ti se stali patrony jednotlivých odvětví a inspirovali děti příkladem či radami a také se zúčastnil závěrečného republikového finále. Tento ročník Sportovní ligy přinesl rovněž zajímavou novinku ve formě tzv. All Star Game. Ty se konaly vždy na závěr úvodního soutěžního dne a školáci po boku svých velkých vzorů a osobností českého sportu absolvovali nejrůznější dovednostní soutěže, exhibice a modelové tréninky. Jeho součástí však byly také besedy, rozhovory, společné fotografování či autogramiády.

Někdo byl úspěšnější, dalšímu se třeba tolik nedařilo, ale za nejdůležitější považuji to, že účastníci si turnaj užívali, fotbalem se bavili a získali další motivaci. Školních soutěže by měly nabízet radost ze hry, nikoliv jejich aktéry stresovat.“Zdeněk Grygera, fotbalový patron Sportovní ligy a manažer FC Fastav Zlín

Sportovní liga se už stabilně těší významné podpoře nejvyšších představitelů místních i krajských samospráv. Účastníky tiskových konferencí, jež vždy předcházely každému republikovému finále, a poté i návštěvníky závěrečných turnajů byli primátoři a starostové pořadatelských měst, hejtmani či krajští radní. Velice ochotně přebírali záštity nad akcemi v jejich regionu. Svou přítomností tak dokládali maximální podporu mládežnickému sportu i celé soutěži a motivovali její aktéry.

„Každý chce samozřejmě zvítězit. Jsem ale přesvědčen, že projekt Sportovní ligy základních škol je nejen o výkonech a zisku těch nejcennějších medailí, ale že tato soutěž pomáhá propagovat sport, jehož neodmyslitelnými součástmi jsou mimo jiné také kamarádství a fair play,“ říká primátor statutárního města Plzně Martin Zrzavecký.

Každý ze tří dosavadních ročníků Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství posunul svou kvalitu výš. Veskrze pozitivní ohlasy, hodnocení odborníků a zejména neustále stoupající zájem školáků nenechávají nikoho na pochybách, že tato soutěž má své neodmyslitelné místo v systému českého mládežnického sportu.

 

 

Kdo měl nejlepší známku z matematiky – J. Jelínek, D. Šůstek, R. Nečas?!

Publikováno Ostatní Sezóna 2016 - 2017

Holky a kluci, pololetní vysvědčení tohoto školního roku už máte doma. Nevíme, jakou známku jste měli z matematiky vy. V naší soutěži nás ale zajímá váš tip, jakou známku z matematiky měli v osmé třídě patroni Sportovní ligy základních škol -florbalista Jan Jelínek, basketbalista Radek Nečas a házenkář David Šůstek.

Hlasujte na našem facebooku a vyhrajte.

Soutěž trvá do neděle 5. 2. 2017.

Pravidla soutěže
Vysvědčení_grafika

Leoš Bím, pedagog, sportovec, funkcionář a nadšený organizátor: „Hodně záleží na učiteli, jak podchytí zájem dětí.“

Publikováno Ostatní Sezóna 2016 - 2017

„Každému vysvětluji, že má práce je také mým koníčkem a můj koníček je současně mou prací. Mám tak vlastně balíček dva v jednom,“ říká s úsměvem Leoš Bím, učitel zeměpisu a tělocviku na Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické, Jeronýmova v Liberci. Žáci, kolegové, rodiče i veřejnost ho znají jako pracovitého, obětavého a zapáleného člověka se spoustou nápadů, pro něhož jsou kantořina a sport životním posláním. O jeho angažovanosti svědčí i skutečnost, že od roku 2011 vykonává funkci předsedy Krajské rady AŠSK v Libereckém kraji.

„Vyrůstal jsem ve sportovní rodině a už odmalička jsem trávil s tátou spoustu času na fotbalovém hřišti. U fotbalu jsem vydržel pětatřicet let. Nejprve jsem to zkoušel ve Slovanu Liberec, v dorostu v Rapidu Liberec a jako student vysoké školy jsem už jen pro radost oblékal dres Sokola Rozstání, kde máme chalupu a pocházejí odtud rodiče. Aktivní kariéru jsem ukončil před třemi lety. Zajímavé bylo, že jsem začínal jako levý obránce a loučil se jako pravý. A protože jsem měl malé děti, tak jsem je navíc společně s dalšími ratolestmi pět a půl roku trénoval,“ popisuje svou kariéru, která sice zůstala oproštěna od zážitků z vrcholných soutěží, ale vypěstovala v něm lásku ke sportu a smysl pro fair play.

Za svou profesi si zvolil náročnou práci pedagoga. A neskrývá, že v tomto rozhodnutí ho ovlivnil jeho třídní učitel ze základní školy, který vyučoval právě kombinaci zeměpis – tělesná výchova a v žácích dokázal podnítit a prohlubovat jejich vztah ke sportovním aktivitám. Po vysoké škole nastoupil na Gymnázium a Střední odbornou školu pedagogickou, Jeronýmova v Liberci. Vynikající podmínky a zázemí zde umožňují kvalitní organizaci nejrůznějších turnajů a soutěží, na nichž se od počátku podílel. Zásluhou toho se stal v roce 2002 členem Okresní rady AŠSK v Liberci, v roce 2008 jejím předsedou a o další tři léta později i předsedou Krajské rady AŠSK v Libereckém kraji.

„Často slýchám, že dnešní děti nechtějí příliš sportovat. Do jisté míry to je pravda, ale hodně záleží na tom, jak učitel podchytí jejich zájem. Samozřejmě nezíská všechny, ale když žákům nabídne možnost a příležitost ke sportu, mnozí jí využijí. Dříve byl pro tělesnou výchovu typický určitý průměr, ale ten postupně mizí. Máme buď šikovné děti, nebo naopak ty nešikovné, které sport nebaví a dávají přednost televizi a Facebooku. My jsme se jako děti scházeli na sídlišti, kde jsme společně sportovali nebo něco hráli. Dnešní generace většinou přijde domů, zapne počítač a je smutné, že jeho prostřednictvím si začne mezi sebou povídat,“ přibližuje mentalitu současné mládeže.

Na Gymnáziu a SOŠPg, Jeronýmova v Liberci však dobrých receptů, jak přitáhnout své studenty ke sportu, mají dostatek. Letos například už pošesté uspořádají na konci školního roku Jergym´s Open Games. Třídní družstva soupeří ve florbalu, fotbalu, volejbalu a badmintonu a do některých soutěží přihlásí své týmy také pedagogové. A žáci jsou často hodně překvapení, když zjistí, že učitel matematiky je výborný fotbalista, což předtím vůbec netušili.

„Organizaci Jergym´s Open Games mám na starosti, ale když to jde, tak se zapojím aktivně jako hráč fotbalu a volejbalu. Je to náročné, protože jak přibývá postupně dětí, tak roste i počet zúčastněných týmů a je zapotřebí stále víc rozhodčích, zapisovatelů a pořadatelů. Pomáhá mi mnoho mých kolegů. Vše se daří i díky přístupu vedení školy, které má velice pozitivní vztah ke sportu a tyto akce považuje za důležitý prostředek naší prezentace na veřejnosti,“ oceňuje Leoš Bím přístup svého zaměstnavatele.

Úspěšných sportovců, kteří mu „prošli pod rukama“ v Gymnáziu a Střední odborné pedagogické škole, Jeronýmova v Liberci, je hodně. Mnozí se stali českými reprezentanty a získali medaile na vrcholných akcích. Nejznámější je atletka Zuzana Hejnová, ale třeba také volejbalista Jakub Veselý, běžec na lyžích Jakub Gräf, extraligoví hokejisté Vojtěch Němec, Jan Jaroměřský, Ctirad Ovčačík a mnozí další.

„Nové talenty určitě objeví i Sportovní liga základních škol. Zapojením Ministerstva školství se výrazně zvedla její prestiž. Závěrečná republiková finále mají vysokou organizační úroveň i zajímavý doprovodný program. Konají se na sportovištích, kde probíhají vrcholné soutěže dospělých, což je pro děti velký zážitek, a setkávají se zde osobně se svými vzory – vynikajícími českými sportovci a reprezentanty. O Sportovní lize víc informují také média a dostává se tak do povědomí lidí,“ říká na adresu prestižní školní soutěže.

V letošním roce právě jeho škola významně přispěje do programu Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství. Ve dvou halách se zde odehraje republikové finále staršího žactva ve volejbalu a Leoš Bím bude současně ředitelem tohoto turnaje.

„Jsem pokaždé rád, když vidím zápasy nebo turnaje s nadšeně sportujícími dětmi. A je jedno, zda jde o utkání mezi třídami nebo při finále Sportovní ligy. To mě naplňuje velkým uspokojením. V naší škole máme ke sportu vynikající podmínky, někde však takové k dispozici nejsou. Proto si vážím všech tělocvikářů, kteří se této činnosti věnují dobrovolně nebo za symbolickou odměnu,“ odpovídá skromně sympaťák z Liberce na otázku, co mu práce pro mládež a rozvoj školního sportu dává pro život.

Za svá slova i činy si rozhodně zaslouží velké uznání.

Co přejí účastníkům Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství její pořadatelé?

Publikováno Ostatní Sezóna 2016 - 2017

Vánoce bývají každoročně časem rozjímání v kruhu svých nejbližších, radosti z dárků pod rozzářeným stromečkem, ale také příležitostí k bilancování událostí uplynulého roku. V případě Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství bude při tomto ohlédnutí určitě převládat pozitivní nálada. Vysoký a neustále rostoucí zájem žáků o účast v jednotlivých soutěžích, skvělá úroveň všech republikových finále, zrod mnohých sportovních talentů a vysoká organizační úroveň jednotlivých akcí znamenají obrovský přínos českému mládežnickému sportu. Současně jsou však i velkým závazkem do budoucna.

Pořadateli Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství jsou tři subjekty –Ministerstvo školství, mládeže, tělovýchovy a sportu ČR, Asociace školních sportovních klubů ČR a Česká unie sportu.

Nejvyšší představitelé těchto institucí využili příležitosti, aby všem, kteří se v tomto roce podíleli na zdárném průběhu 2. ročníku soutěže, poděkovali a přidali také osobní vánoční přání. Každé z nich je jiné, některé možná netradiční, ale všechna spojuje uznání za odvedené výkony i práci pro školní sport, stejně jako víra, že mladé sportovce čeká další úspěšný rok.

 

Kateřina Valachová, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR:

Všem, kteří se podílejí i účastní Sportovní ligy, přeji hlavně krásný vánoční čas strávený v kruhu blízkých. Dárky, které vykouzlí úsměv na rtech, a samozřejmě také zdraví, štěstí a radost ze zdravého pohybu, nejen v roce následujícím, ale prostě pořád! Díky za vaši práci, snahu a dobrý rok 2017 nám všem!

 hlavicka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Václav Lešanovský, prezident Asociace školních sportovních klubů ČR:

Vážení přátelé školního sportu,

jménem Asociace školních sportovních klubů ČR, i jménem svým, bych Vám chtěl popřát krásné prožití vánočních svátků.  Děkuji Vám, že jste v uplynulém roce byli s námi a přeji Vám, abyste do nového roku vykročili pravou nohou a rok 2017 Vám přinesl spoustu zajímavých výzev, pohodu, štěstí, radost a pevné zdraví.

Ať nový rok splní všechna Vaše očekávání.

Těšíme se na další spolupráci a věříme, že SLZŠ o Pohár ministryně školství bude probíhat v novém roce 2017 stejně úspěšně, jako v roce minulém.


vaclav-lesanovsky-ctverec

 

 

 

 

 

 

 

 

Miroslav Jansta, předseda České unie sportu:

Krásné Vánoce plné radosti, štěstí a pohody,

pod stromečkem ať jsou míče, dresy, kopačky a tretry,

vylaďte pak s nimi formu na jarní školní závody,

aby byl medailový výčet v lize dostatečně pestrý!

miroslav-jansta-ctverec

 

 

Anketa s pořadateli republikových finále Sportovní ligy základních škol

Publikováno Ostatní Sezóna 2016 - 2017

Jak se připravují na republiková finále v příštím roce? Co chystají pro účastníky závěrečných turnajů? A jak se jim zamlouvají novinky, které nabízí 3. ročník Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství? Tyto otázky jsme položili účastníkům semináře pořadatelů republikových finále, který se konal 24. listopadu v Praze.

 

VÁCLAV LEŠANOVSKÝ, prezident Asociace školních sportovních klubů:

„Máme za sebou dva velice úspěšné ročníky Sportovní ligy o Pohár ministryně školství a samozřejmě chceme připravit na stejně vysoké úrovni také třetí ročník. Myslím, že kvalitu můžeme posunout opět o něco výš, protože jsme získali už dostatek zkušeností a víme, kde je potřeba ještě přidat. Na listopadovém semináři pořadatelů republikových finále v Praze jsme se právě tyto poznatky snažili všem organizátorům – a především těm novým – sdělit. Největší novinkou tohoto ročníku je skutečnost, že k šestici osvědčených sportů přibylo navíc plavání. V rámci všestranné přípravy dětí ve školách je plavání velice důležité odvětví. Tato forma by je měla motivovat k výuce, protože se domníváme, že plavat by měl umět každý žák. Oceňuji také, že Sportovní liga se také snaží reagovat na moderní trendy v oblasti komunikace, sociálních sítí a moderních médií a hledá atraktivní formy, jak oslovit nejen účastníky soutěží, ale také mladou generaci a veřejnost. Určitě to přispěje k většímu zájmu školáků o tuto soutěž i aktivní sport.“

????????????????????????????????????

Václav Lešanovský

LEOŠ BÍM, ředitel republikového finále ve volejbalu v Liberci:

„Na finále se moc těšíme a očekáváme výborný volejbal, protože sportovní úroveň zápasů těchto školních týmů se neustále zvyšuje. Základní školy přivítáme v Liberci poprvé, protože zatím jsme pořádali závěrečné turnaje jen pro střední školy. Turnaj se uskuteční ve dvou areálech: dívky budou hrát v hale Technické univerzity a chlapci v hale Dukly Liberec. Účastníkům chceme samozřejmě přiblížit krásy našeho města, ale také zázemí posledních mistrů republiky ve volejbalu a v sousední Home Credit Areně také Bílých Tygrů, českých šampionů v ledním hokeji. Zajímavý sportovní program připravujeme ve spolupráci s volejbalovým patronem Sportovní ligy a stále výborným hráčem liberecké Dukly Lubomírem Staňkem. Mohu prozradit, že v kategorii chlapců nás bude reprezentovat družstvo hlavního pořadatele – Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické Liberec, v soutěži dívek to bude ZŠ Ještědská Liberec. Čekáme, že obě družstva postoupí mezi nejlepší.“

????????????????????????????????????

Leoš Bím

SVATAVA SÁGNEROVÁ, ředitelka republikového finále v minifotbalu v Kroměříži:

„To, že dějištěm turnaje je nikoliv prvoligové, ale menší město, které má svou zvláštní atmosféru, kouzlo i historii, by mělo určitě oslovit všechny účastníky. Jsem nesmírně ráda, že pořadatelství republikového finále bylo přiděleno do Zlínského kraje, neboť právě tento region vždy patřil k velkým průkopníkům dívčího fotbalu. A jako trenérku dívčího týmu v Holešově mě těší, že dívčí fotbal se stal loni součástí Sportovní ligy základních škol. Ohlasy na tento krok jsou ze všech stran pozitivní a zcela v souladu se světovým trendem. Tato soutěž je zcela odlišná od klasických fotbalových soutěží. Třeba moje svěřenkyně z Holešova v ní nastupují ve výběrech až tří různých škol a hrají proti sobě. Musím také ocenit stále stoupající kvalitu hráček i jejich zájem o hru – ženský fotbal by však měl mít poněkud jinak nastavený systém a bylo by zapotřebí podpořit organizačně i finančně.“

????????????????????????????????????

Svatava Ságnerová

TOMÁŠ AUGUSTÝN, hlavní organizátor republikového finále chlapců v Novém Veselí:

„Tím, že Sportovní ligu základních škol zaštítilo Ministerstvo školství, soutěž získala větší prestiž i výraznější mediální zázemí. Všem účastníkům chceme u nás nabídnou především kvalitní zázemí. Nové Veselí se vyznačuje také silnou diváckou kulisou, která je při extraligových zápasech přímo úžasná. Proto doufáme, že fanoušci si najdou cestu do hlediště i při vrcholném turnaji staršího žactva. Určitě pozveme všechny školáky z města. Naše barvy bude hájit výběr Základní školy Nové Veselí, kam chodí šest chlapců z házenkářského oddílu – ty doplníme dalšími šikovnými mladíky. U děvčat je to jiné, neboť školu navštěvuje pouze jediná hráčka, ale holky se na finále těší a snaží se co nejvíc natrénovat. Pro účastníky turnaje plánujeme například trénink a společnou akci s našimi extraligovými házenkáři.“

????????????????????????????????????

Tomáš Augustýn

TOMÁŠ KOTORA, ředitel republikového finále v plavání v Plzni a předseda Plaveckého klubu Slavia VŠ Plzeň:

„Plavání je zcela nové odvětví v rámci Sportovní ligy základních škol, takže jsme vlastně ti, kteří budou nastavovat organizační i sportovní laťku. Plzeň je městem, které je v České republice na špici v mnoha sportech – ve fotbalu, hokeji, házené, judu, sportovní střelbě, ale i v plavání. Proto věříme, že laťku nastavíme opravdu hodně vysoko, abychom důstojně prezentovali plavání jako jeden z nejsledovanějších sportů na světě. Bazén na Slovanech je z tohoto pohledu ideální, neboť nabízí výborné podmínky i zázemí. Republikové finále se koná na pětadvacetimetrové dráze, kterou vytvoříme přehrazením bazénu v polovině. Pro druhou, volnou část jsme připravili originální řešení. Postavíme zde totiž pódium, takže slavnostní vyhlašování se bude konat přímo na hladině, navíc zde pro děti instalujeme i tzv. selfiepoint, aby se mohly vyfotit a hned umístit snímky na Facebook.“

Tomáš Kotora

Sportovní liga ZŠ na stránkách Deníku

Publikováno Ostatní Sezóna 2016 - 2017

Představujeme vám nového mediálního partnera Sportovní ligy ZŠ – Deník, vydavatelství Vltava Labe Media.

Sportovní liga ZŠ byla zařazena mezi 8 projektů, které Deníky v letošním roce podporují.

DENÍK oslovuje v průměru 2,2 milionu čtenářů.

Jedno vydání DENÍKU čte 607 tisíc čtenářů, současně pak DENÍK dosahuje mezi seriózními zpravodajskými tituly nejvyššího počtu prodaných výtisků (tj. součtu pultového prodeje a předplatného).

graf_denik

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakční spolupráce od okresů po republiková finále

Redakční spolupráce s regionálními redakcemi bude probíhat od okresních kol až po republiková finále všech sedmi sportů Sportovní ligy ZŠ. Mediální prostor bude věnován nejen ve všech tištěných mutacích Deníku, ale i na webech napříč okresy celé ČR, současně se plánuje i promo na sociálních sítích Deníku.

„Děti a příběhy“

Deník je ideální platformou, kde psát o talentované mládeži z konkrétních regionů. Deník hledá malé i velké příběhy, děti, které díky této soutěži začaly sportovat, obětavé učitele, kteří tráví ve školách čas i nad rámec svých pracovních povinností apod.

Kromě využití patronů jednotlivých sportů chce Deník na svých stránkách zachytit všechna „nej“ soutěží (nejlepší střelec, nejlepší hráč, nejmladší účastník, tým, který vyhrál předchozí dva ročníky a teď útočí na zlatý hattrick apod.)

Pište nám svoje příběhy na [email protected] a buďte součástí toho, co se ve Sportovní lize děje a co se o ní píše.

Reportáže sledujte v regionálním tisku i na www.denik.cz.

Více informací o předplatném Deníku do ZŠ

denik-foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vysílání Sportovní ligy ZŠ o Pohár ministryně školství na TVCOM.cz

Publikováno Ostatní Sezóna 2016 - 2017

Již 3. ročník Sportovní ligy základních škol se koná ve spolupráci s internetovou televizí TVCOM. TVCOM Vám během předchozích dvou ročníků zprostředkovala online přenosy z republikových finále všech sportů. Během letošní Sportovní ligy ZŠ Vám přinášíme možnost vysílat sportovní klání i z okresních a krajských finále.

Jak na to?

Ve všech krajích České republiky vysílá TVCOM sportovní utkání. Všechny kluby disponují technikou a svým publishing pointem pro vysílání. Kontaktujte TVCOM na emailu níže, kde Vás propojí s nejbližším klubem ve Vašem okolí a pomůžou Vám celý přenos realizovat.

Proč?

Jedná se o unikátní možnost, jak zaznamenat sportovní činnost zúčastněných dětí. Rodiče a kamarádi mohou účastníky sledovat v přímém přenosu nebo se kdykoliv podívat na záznam. Videa jsou nepřetržitě dostupná v archivu TVCOM. Díky mobilní aplikaci TVCOM můžou děti ukázat svoje sportovní výkony opravdu kdekoliv.

Požadavky na vysílání:

Pro online stream je třeba zajistit internetové připojení pomocí kabelu o minimální rychlosti 2/2 Mbps a elektřinu na místo vysílání. Pokud nemáte dostatečně rychlý internet, tak je možné nahrát celou akci do počítače a následně ji nahrát na TVCOM ze záznamu. Pro kameramana je třeba připravit stůl na notebook.

V případě zájmu o vysílání kontaktujte TVCOM na [email protected]

tv