ATLETIKA MINIFOTBAL BASKETBAL FLORBAL VOLEJBAL HÁZENÁ PLAVÁNÍ

Aktuality › Plavání

Jak se přihlásit do soutěže Sportovní ligy ZŠ v plavání?

Publikováno Plavání Sezóna 2017 - 2018

Školy se k účasti přihlásí pomocí elektronického registračního formuláře na nových webových stránkách www.plavanislzs.cz.. Následně obdrží kontaktní osoba školy potvrzovací e-mail s formulářem, do kterého bude plavecká škola vyplňovat časy žáků. Tento formulář kontaktní osoba školy vytiskne a předá k vyplnění plavecké škole. Ta do něj zaznamená výsledky žáků. Následně kontaktní osoba školy tento formulář ofotí mobilním telefonem či ho oskenuje a odešle ho e-mailem na [email protected] k centrálnímu zpracování na sekretariátu AŠSK. Průběžné výsledky budou zobrazovány na webových stránkách Sportovní ligy základních škol. Administrativní aplikace bude provozována na doméně www.plavanislzs.cz.

Podrobný postup k registraci i zaslání výsledných časů žáků pro kontaktní osoby škol naleznete níže.

RF plavání

Postup k přihlášení a zadávání výsledků žáků

1) Jděte na stránku http://www.plavanislzs.cz/registrace, kde naleznete přihlašovací formulář pro základní školy k registraci do soutěže.

2) Do formuláře jako kontaktní osoba ZŠ vyplňte údaje o škole (název, adresu, kraj, IČO, velká/malá) a informace o sobě (e-mail, telefon). Uvedený e-mail bude sloužit ke komunikaci mezi ZŠ a AŠSK. Po vyplnění registračního formuláře se data zobrazí v administrátorské části v tabulce přihlášených škol. Administrátor na sekretariátu AŠSK nově registrované ZŠ zkontroluje a potvrdí.

3) Jako kontaktní osoba školy obdržíte potvrzovací email, který bude obsahovat zadané údaje a formulář na vyplnění změřených časů žaků. Tento formulář si vytiskněte a vezměte s sebou pro zápis měření. V případě více turnusů výuky plavání použijte formulář vícekrát.

4) Formulář předejte plavecké škole, která soutěž organizuje. Ta přímo do formuláře vyplní dosažené časy žáků v plaveckém kurzu a předá vám ho zpět.

5) Vyplněný formulář s časy žáků zašlete elektronicky na administrátorský email [email protected] např. ofocením z mobilního telefonu či naskenováním. Administrátor AŠSK následně přepíše výkony žáků do aplikace, ve které se výsledné časy přepočtou na body.

6) E-mailem obdržíte potvrzení a zároveň URL adresu, kde si můžete výsledky zkontrolovat. Celkové výsledky se budou zobrazovat průběžně (první tři v kraji). Pokud chcete vidět celkové pořadí škol v kraji, rozklikněte vybraný kraj. Prohlédnout si můžete také nejlepší časy dané školy v kraji.

 

Poslední republikové finále 3. ročníku SLZŠ: Velká premiéra malých plavců

Publikováno Plavání Sezóna 2016 - 2017

V Plzni vyvrcholil ve čtvrtek 14. září historicky prvním republikovým plaveckým finále 3. ročník Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství 2016/2017 za účasti primátora Plzně Martina Zrzaveckého. Na rozdíl od dalších šesti disciplín Sportovní ligy – atletiky, basketbalu, florbalu, házené, minifotbalu a volejbalu – se plavání neúčastnili závodníci z kategorie staršího žactva. Soutěž byla tentokrát určena žákům čtvrtých tříd prvního stupně základních škol, kteří se v uplynulém školním roce zapojili do povinného plaveckého výcviku. Na jeho závěr absolvovaly děti závody, jejichž výsledky byly zadány do celorepublikového systému, který určil nominaci do republikového finále.

Pokračování článku ›

Video z tiskové konferenci v Plzni!

Publikováno Plavání Sezóna 2016 - 2017

Sledujte republikové finále v plavání prostřednictvím online přenosu!

Publikováno Plavání Sezóna 2016 - 2017

Sledujte online přenos z republikového finále Sportovní ligy ZŠ v plavání z Plzně prostřednictvím našich stránek www.sportovniligazs.cz!
Pokračování článku ›

Plavecká patronka Petra Chocová: „Sportů jsem vyzkoušela spoustu, ale plavání máme v rodině.“

Publikováno Plavání Sezóna 2016 - 2017

Plavecká patronka Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství Petra Chocová začala plavat v pěti letech pod vedením svého otce a o rok později absolvovala první závody. Od čtrnácti let se specializuje na prsařské tratě, na kterých získala své největší úspěchy včetně dvou titulů mistryně Evropy. Od roku 2002 patří k absolutní české špičce (účast na OH, na MS v Budapešti 2017) a nebýt chronických problémů s ramenem, které si vyžádaly několik operací, její medailová sbírka by byla mnohem pestřejší. Počet českých rekordů, které dosud ve všech věkových kategoriích překonala, se blíží stovce.

Jak vzpomínáte na sport v dětství? Posílala vás základní škola na plavecké soutěže?

Taťka učil na plavecké škole a bral mě na závody. Se svou základní školou jsem na plavecké závody nejezdila, ale vynahradila jsem si to v jiných sportech. Byla jsem sportovně založené dítě, a tak mě paní učitelka hlásila na všechny možné soutěže. Často to byly přespolní běhy a běžecké závody. Bylo to fajn a já si to moc užívala.

V kolika letech jste začala s plaváním a co bylo impulzem právě pro tento sport?

Byli to rodiče, kteří v té době působili v plavecké škole oba dva. Plavat jsem začala v pěti a o rok později mě vzal taťka na první závody. Samozřejmě jsem jako malá zkoušela i spoustu dalších sportů – tancování, gymnastiku, basketbal, atletiku… Řečeno s nadsázkou a v uvozovkách – nemohla jsem si až tak moc vybrat, u čeho zůstanu.

Plavecké finále Sportovní ligy je určené žákům loňských třetích tříd, kteří absolvovali školní plavání. Jak na tyto hodiny vzpomínáte vy?

Ve škole všichni trenéři věděli, že plavu, takže mi třeba spíš řekli, jestli bych jim nepomohla předvést spolužákům, co po nich vlastně budou chtít. Na diplomech jsem samozřejmě měla delfínky, a to nejlepší hodnocení. Hlavně mě to však bavilo i ve škole, s kamarády jsem si ty hodiny užívala. Tehdy to ještě nebyl takový dril, jaký přišel později.

Zažila jste ve školních letech nějaké velké finále, které vám utkvělo v paměti?

Přiznám se, že ne, protože jsem v tomto ohledu strašná. Jiní plavci vzpomínají, kde byl na mistrovství skvělý bazén, a já se jen divím: „Vážně, jo?“ Už jako malá jsem objela dvacet závodů ročně a za těch dvacet pět let, co závodím, se mi to všechno mísí. Co si pamatuju, je, že jsem mívala pěkné barevné plavečky a takové staré silikonové duhové koupací čepičky. Nebo to, že jsem musela závodit bez brýliček, protože mi v té době žádné nedržely.

Co by podle vašeho názoru měly vědět děti, které sní o plavecké dráze?

Pro sport obecně je nejdůležitější vydržet, i když se nedaří. Pamatuju si, když jsem asi pět nebo šest let nepřekonala žádný osobák a všichni se ptali, proč se na to nevykašlu. No, a já jsem vydržela a zase se to zlomilo. U plavání je pak důležité zvyknout si na vodu, protože je občas šílené skákat na ranních trénincích do studené vody. V ostatních sportech se člověk zpotí, ale v bazénu jste neustále celí mokří. Lidé často říkají, že všichni mají parfémy, jen mi plavci pořád smrdíme chlórem. Hlavní ale je si k tomu sportu vytvořit láskyplný vztah. Pamatuju si na dobu, kdy jsme tak trochu válčili s taťkou. On mi na tréninku dával do těla desetkrát víc než ostatním a já jednu chvíli plavání úplně nesnášela. Postupem času děkuji za tuto dobu, kdy mě u toho udržel, já to přestála a teď si to díky tomu zase strašně užívám.

Jak se těšíte na republikové finále Sportovní ligy, které se uskuteční 14. září v Plzni?

Těším se moc, sama mám plzeňský bazén ráda. Je tam spousta prostoru pro závodníky i diváky, plavecký klub umí vytvořit perfektní atmosféru, organizačně to tam skvěle odsýpá. Doufám, že děti, které přijedou závodit, mají skutečně vztah k vodě a nebudou tam jen proto, že je vyslal pan učitel. Snad si to i ony užijí, já se už nemůžu dočkat. Zaplavu si s nimi polohovou stovku a jsem zvědavá, jak to dopadne, protože jsem si konečně udělala prázdniny a nebyla ve vodě tři týdny. Tak snad se neutopím.

Letos jste patronkou plavání v rámci Sportovní ligy ZŠ, jak svou roli vnímáte?

Nejdřív jsem vůbec nechápala, když mě oslovili, v současnosti je zde v plavání řada mladších jmen. Říkala jsem si: „Super, tak ještě se o mně pořád ví.“ Hrozně mě nabudilo, když mi řekli, že by byli rádi, kdybych to vzala já, jako „služebně nejstarší plavec v reprezentaci“, jenž má za sebou zkušenosti, ale i plavecké trápení, které dokázal překonat. Vůbec nevím, jak své pocity popsat. V Plzni chci odvést perfektní práci, aby byli organizátoři rádi, že si vybrali mě, a ne někoho jiného.

Přípravy vrcholí, Plzeň se těší na plavecké republikové finále

Publikováno Plavání Sezóna 2016 - 2017

Historicky první republikové plavecké finále Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství je za dveřmi. Organizátoři a představitelé města na tiskové konferenci ve středu 6. září seznámili zástupce médií s aktuálním stavem připrav. V Plzni neberou konání velké sportovní akce, kterou vyvrcholí třetí ročník této soutěže, na lehkou váhu. Žáci čtvrtých ročníků základních škol, kteří v loňském roce ještě jako „třeťáci“ bojovali v plaveckých soutěžích, se mohou těšit na skvělou atmosféru hodnou vrcholových sportovců.

Pokračování článku ›

Plzeň zažije historicky první plavecké finále Sportovní ligy základních škol

Publikováno Plavání Sezóna 2016 - 2017

Letošní sedmé a poslední finále 3. ročníku Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství, které přivítá 14. září bazén Slovany v Plzni, bude mít speciální atmosféru. V uplynulém školním roce totiž žáci základních škol soutěžili v plavání vůbec poprvé v historii této soutěže. Nad republikovým finále převzali záštitu hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a primátor Plzně Martin Zrzavecký.

Na rozdíl od ostatních disciplín Sportovní ligy, které jsou určeny žákům 8. a 9. tříd základních škol a víceletých gymnázií, se do plaveckých soutěží zapojili žáci 3. tříd, kteří mají výuku plavání povinnou v rámci školní docházky. Do soutěže se zapojilo 927 základních škol z celé České republiky, což představuje 22 213 dětí. Západočeská metropole byla za místo republikového finále zvolena s ohledem na vysokou profesionalitu a zkušenosti organizátorů s pořádáním plaveckých závodů pro dospělé sportovce.

„Navštívili nás několikrát zástupci Asociace školních sportovních klubů či pořádající agentury. Byli se podívat na závodech, které organizujeme, aby viděli, jak sportoviště vypadá a jak pracují organizátoři. Dokonce je zajímaly i reference ze strany Svazu plaveckých sportů, ale také od samotných plavců – třeba od reprezentantky Petry Chocové, která je patronkou této akce,“ popsal ředitel závodu Tomáš Kotora proces, z něhož vyšla vítězně jím vedená Plavecká škola Slavia VŠ Plzeň.

V Plzni budou startovat nejlepší žáci, kteří prošli úspěšně krajskými koly. Členové smíšených družstev chlapců a děvčat budou trať na 25 metrů zdolávat volným způsobem. Kromě sportovního vyžití se však mohou těšit na akci plnou výjimečných zážitků. Na začátku vystoupí plzeňský pěvecký sbor Andílci, který zazpívá českou hymnu, a následovat bude vystoupení akvabel, jež si nacvičily sestavu na hymnu Asociace školních sportovních klubů Sportuj ve škole. Při samotných závodech bude na jejich výkony dohlížet také patronka Petra Chocová.

„K dispozici máme velkou světelnou tabuli, rozvody pro televizi, připojení na internetovou televizi a pracuje zde početný tým lidí, kteří jsou schopni tyto závody zvládnout. Víme, kolik času je potřeba mezi jednotlivými disciplínami, a jak zařídit, aby se rozhodčí včas dostali k plavcům,“ věří organizačnímu štábu Tomáš Kotora.

Za pravdu mu dávají i slova sportovní ředitelky republikového plaveckého finále v Plzni a velké propagátorky školního plavání Renaty Kielbergerové. „Akce bude mít určitě úroveň skutečného a skvělého závodu. Bude mít statut závodů na nejvyšší úrovni, jaké jsme v Plzni schopni zorganizovat,“ slibuje sportovní ředitelka.

„Třeťáci“ z Vejprnic a Zbůchu umějí plavat i závodit

Publikováno Plavání

V právě probíhajícím školním roce se program 3. ročníku Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství kromě atletiky, basketbalu, florbalu, házené, minifotbalu a volejbalu rozrostl také o plavání. Republikové finále, jehož se zúčastní smíšená družstva žáků 3. tříd, se uskuteční sice až v září 2017, ale některé školy už jsou v plné přípravě.

V bazénu v Plzni–Bolevci právě skončil desetitýdenní plavecký výcvik žáků ze dvou tříd Základní školy Vejprnice a jedné ze Základní školy Zbůch. Všech třiašedesát účastníků ve věku osmi a devíti let ho zvládlo na výbornou a na závěr předvedlo své plavecké umění při závodu na 25 metrů volný způsob.

„Pro všechny děti to byl obrovský zážitek. Najednou se totiž po obecné výuce staly skutečnými závodníky, kterým se měřil čas. Soutěž hodně prožívaly, vzájemně si však fandily a podporovaly se. Všichni školáci výcvik zvládli a jsou nyní připraveni na to, aby se zapojili v barvách svých škol do postupových bojů,“ uvedla ředitelka Plavecké školy plaveckého klubu Slavia VŠ Plzeň Renata Kielbergerová.

Třídními vítězi kontrolních závodů v boleveckém bazénu se z ZŠ Vejprnice stali Vojtěch Vaněk (3.A) časem 25,1 s, Jonáš Linhart (3.B) za 18,5 s a ze ZŠ Zbůch Matěj Klaus za 22 s. Mladí plavci obdrželi za své výkony poukázky do Techmánie nebo Divadla loutek.