ATLETIKA MINIFOTBAL BASKETBAL FLORBAL VOLEJBAL HÁZENÁ PLAVÁNÍ

Basketbalové finále Sportovní ligy základních škol v Pardubicích: Vítězové vsadili na obranu a bojovnost

Publikováno Basketbal Sezóna 2016 - 2017

Úžasná dramata, emotivní souboje i gesta či skvělé individuální a týmové výkony – právě tak se prezentovali finalisté 3. ročníku Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství v basketbalu. Závěrečný turnaj, který se uskutečnil ve dnech 26. a 27. dubna v Pardubicích, nakonec ovládli chlapci z „domácího“ družstva ZŠ Pardubice-Studánka a dívky ze ZŠ Žďár nad Sázavou. Nedílnou součástí vrcholné soutěže byla také bezchybná organizace a především skvělá atmosféra, kterou vytvořili především při obou finálových duelech a před televizními kamerami ČT sport žáci pardubických škol.

„Atmosféra finálových zápasů byla fantastická. Diváci, kteří přišli do hlediště, s týmy doslova žili a báječně je povzbuzovali. Odměnou jim byl vynikající a vždy až do posledních vteřin dramatický basketbal. Hráči a hráčky byli mimořádně technicky i střelecky vybaveni a myslím, že celá soutěž včetně televizního přenosu byla jedinečnou reklamou tohoto sportu. Vítězům gratuluji a organizátorům děkuji za výbornou práci,“ komentoval průběhu závěrečného turnaje Miroslav Jansta, předseda České unie sportu a současně předseda České basketbalové federace. Ten nejúspěšnějšímu týmu dívek a chlapců předal milý dárek od České basketbalové federace – vstupenky na úvodní duel týmu České republiky na mistrovství Evropy žen s Ukrajinou 16. června v Hradci Králové.

Žďárská obrana předčila kladenský útok

V kategorii dívek prošly základními skupinami jako neporažené dva celky – ZŠ a MŠ Vodárenská z Kladna a ZŠ Žďár nad Sázavou. Zejména příděly, které Kladeňanky nadělovaly svým soupeřkám, budily respekt a pasovaly je do role favoritek. Podle očekávání také oba týmy postoupily do finále. Jenže tam narazila kosa na kámen. Kladenský útok se najednou nemohl výrazněji prosadit proti koncentrované obraně, a přestože v jedné fázi Kladno svým sokyním o několik bodů odskočilo, nervydrásající závěr vyzněl nakonec pro děvčata ze Žďáru nad Sázavou po těsném vítězství 19:18.

„Před turnajem jsme doufaly, že by nám to mohlo vyjít. Tuto soutěž jsme vyhrály už před dvěma lety a také jsem byla členkou výběru. Před finále jsme byly s holkami nervózní, bály jsme se, ale na hřišti jsme si společně zakřičely a pak už se vzájemně podporovaly a bojovaly ze všech sil. Myslím, že rozhodla naše výborná obrana, která na Kladno platila. Závěr jsme zvládly i takticky a posledních osmnáct vteřin jsme dokázaly udržet míč,“ zhodnotila vítězné vystoupení Lenka Slavíková, kapitánka ZŠ Žďár nad Sázavou.

Pozornou divačkou rozhodujícího střetnutí byla také česká reprezentanta a hráčka sedminásobného českého šampiona ZVVZ USK Praha Alena Hanušová.

„Finále se mi moc líbilo. Taková atmosféra, jaká při něm panovala, se nezažije ani v ženské basketbalové lize. Překvapila mě úroveň zápasů, proti minulosti se výrazně zvedla. Bylo poznat, které hráčky už hrají basketbal závodně a které ne. Zkušenější holky už měly nacvičené signály a herní kombinace. Vzpomínala jsem, jak jsme se sestrou na ´základce´ v Sokolově bojovaly ve školním družstvu. Jenže tam jsme nejdál postoupily do krajského kola – kdybychom prošly do celostátního, mohly jsme startovat na světovém školním šampionátu ve Francii. Myšlenka centralizované a tak dobře organizované Sportovní ligy základních škol je výborná, pro žáky je to velká motivace,“ řekla Alena Hanušová.

Obhajoba svazovala ruce

Také v kategorii chlapců absolvovala bez klopýtnutí program základních skupin dva celky –ZŠ Pardubice-Studánka a ZŠ Sirotkova z Brna. Zejména obhájci loňského prvenství ze Studánky deklasovali své protivníky a pohrávali si s nimi jako kočka s myší. Protože však i Brňané procházeli turnajovým sítem spolehlivě, sešla se oba nejlepší družstva ve finále.

Zaplněná hala na Dukle se otřásala ryčným skandováním fanoušků, které tvořili převážně právě spolužáci hráčů ze ZŠ Studánka. Možná právě vědomí „povinné“ obhajoby na domácí favority zpočátku utkání dolehlo a nahlodalo jejich dosavadní suverenitu. Soupeř ucítil šanci a začala přechovaná o každý bod. Na začátku třetí čtvrtiny vedli Pardubičtí 19:17, aby pak jen o několik málo minut později prohrávali 25:26. Až v poslední čtvrtině zejména zásluhou výkonu Michala Svojanovského se jim podařilo vypracovat malý náskok, který už v závěru udrželi a vyhráli 36:33.

„Kluci byli hodně nervózní. Všichni od nich čekali, že pohár obhájí, a ve finále to na ně –hlavně zpočátku – dolehlo. Opustili svou rychlou hru a naopak ji hodně zpomalili, nedařil se nám navíc příliš ani doskok. Naštěstí v závěru vítězství ubojovali,“ viděl příčinu těsného výsledku Tomáš Macela, trenér ZŠ Pardubice-Studánka.

„Bylo to těsné, ale za obhajobu jsme samozřejmě rádi. Řekl bych, že nakonec rozhodl náš širší kádr a v závěru i naše kvalitní obrana. Brno bylo jednoznačně náš nejsilnější soupeř na turnaji a museli jsme si v zápase máknout naplno. Oslava? V pátek jdeme do školy, tak to asi oslavíme se spolužáky, kteří nám skvěle fandili,“ ocenil Ondřej Kočvara, kapitán pardubických vítězů.

Odkazy na iVysílání:

Přímé vstupy:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11857492727-pohar-ministryne-skolstvi-2017/217471291032101-finale-sportovni-ligy-zs-o-pohar-ministryne-skolstvi
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11857492727-pohar-ministryne-skolstvi-2017/217471291032102-finale-sportovni-ligy-zs-o-pohar-ministryne-skolstvi

Přímý přenos:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11857492727-pohar-ministryne-skolstvi-2017/217471291032103-finale-sportovni-ligy-zs-o-pohar-ministryne-skolstvi

Galerie výsledků:

Výsledky utkání ve skupinách

DÍVKY – HALA DUKLA

Skupina 1

ZŠ Npor. Eliáše, Pardubice – Polabiny – ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská 18:41
ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská – Gymnázium J. Vrchlického, Klatovy 33:19
Gymnázium J. Vrchlického, Klatovy – ZŠ Npor. Eliáše, Pardubice – Polabiny 28:46

Pořadí ve skupině
1. ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská
2. ZŠ Npor. Eliáše, Pardubice – Polabiny
3. Gymnázium J. Vrchlického, Klatovy

Skupina 2

ZŠ Javorník – 2. ZŠ Žďár nad Sázavou 21:26
2. ZŠ Žďár nad Sázavou – Gymnázium J. Gutha – Jarkovského, Praha 45:25
Gymnázium J. Gutha – Jarkovského, Praha – ZŠ Javorník 38:51

Pořadí ve skupině
1. ZŠ Žďár nad Sázavou
2. ZŠ Javorník
3. Gymnázium J. Gutha – Jarkovského, Praha


CHLAPCI – HALA DAŠICKÁ

Skupina 1

ZŠ Pardubice – Studánka – Gymnázium B. Hrabala, Nymburk 51:20
Gymnázium B. Hrabala, Nymburk – ZŠ Klatovy, Čapkova 37:29
ZŠ Klatovy, Čapkova – ZŠ Pardubice – Studánka 26:72

Pořadí ve skupině

1. ZŠ Pardubice – Studánka
2. Gymnázium B. Hrabala, Nymburk
3. ZŠ Klatovy, Čapkova

Skupina 2

ZŠ Dr. Horáka, Prostějov – ZŠ Sirotkova, Brno 32:37
ZŠ Sirotkova, Brno – ZŠ Ohradní, Praha 35:25
ZŠ Ohradní, Praha – ZŠ Dr. Horáka, Prostějov 35:29

Pořadí ve skupině
1. ZŠ Sirotkova, Brno
2. ZŠ Ohradní, Praha
3. ZŠ Dr. Horáka, Prostějov

Výsledky utkání o umístění

12:00 – hala Dašická – finále dívky: ZŠ Žďár nad Sázavou – ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská 19:18
13:00 – hala Dašická – finále chlapci: ZŠ Pardubice – Studánka – ZŠ Sirotkova, Brno 37:33

11:00 – o 3. místo – hala Dukla – dívky: ZŠ Npor. Eliáše, Pardubice – Polabiny – ZŠ Javorník 36:39
11:00 – o 3. místo – hala Dašická – chlapci: Gymnázium B. Hrabala, Nymburk – ZŠ Ohradní, Praha 35:22

10:00 – o 5. místo – hala Dukla – dívky: Gymnázium J. Vrchlického, Klatovy – Gymnázium J. Gutha – Jarkovského, Praha 40:32
10:00 – o 5. místo – hala Dašická – chlapci: ZŠ Klatovy, Čapkova – ZŠ Dr. Horáka, Prostějov 13:44

8:00 – 1. semifinále – hala Dukla – dívky: ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská – ZŠ Javorník 34:24
9:00 – 2. semifinále – hala Dukla – dívky: ZŠ Žďár nad Sázavou – ZŠ Npor. Eliáše, Pardubice – Polabiny 54:14

8:00 – 1. semifinále – hala Dašická – chlapci: ZŠ Pardubice – Studánka – ZŠ Ohradní, Praha 46:21
9:00 – 2. semifinále – hala Dašická – chlapci: ZŠ Sirotkova, Brno – Gymnázium B. Hrabala, Nymburk 33:22

Konečné pořadí DÍVKY
1. ZŠ Žďár nad Sázavou
2. ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská
3. ZŠ Javorník
4. ZŠ Npor. Eliáše, Pardubice – Polabiny
5. Gymnázium J. Vrchlického, Klatovy
6. Gymnázium J. Gutha – Jarkovského, Praha

Konečné pořadí CHLAPCI
1. ZŠ Pardubice – Studánka
2. ZŠ Sirotkova, Brno
3. Gymnázium B. Hrabala, Nymburk
4. ZŠ Ohradní, Praha
5. ZŠ Dr. Horáka, Prostějov
6. ZŠ Klatovy, Čapkova