ATLETIKA MINIFOTBAL BASKETBAL FLORBAL VOLEJBAL HÁZENÁ PLAVÁNÍ

Čtvrtý ročník Sportovní ligy základních škol nabídne republiková finále opět před televizními kamerami

Publikováno Ostatní Sezóna 2017 - 2018

Čtvrtý ročník Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství nezadržitelně spěje ke svému vrcholu. V průběhu jara čeká nejvýznamnější soutěž školní mládeže v České republice série republikových finále v šesti odvětvích. O cennou trofej v kategorii staršího žactva budou bojovat nejlepší chlapecká a dívčí družstva v atletice, basketbalu, florbalu, házené, minifotbalu a volejbalu. V září k nim přibude také sedmá disciplína – plavání.

O tom, jak populární je Sportovní liga základních škol mezi žáky, napovídají výstižně dva statistické údaje – jen v minulém školním roce dokázala tato akce rozpohybovat 154 077 dětí ze 7 715 škol. Podobné počty však hlásí organizátoři z Asociace školních sportovních klubů ČR také v právě probíhajícím ročníku.

Budoucí hvězdy českého sportu se navíc stejně jako loni ocitnou na televizních obrazovkách. Generálním mediálním partnerem soutěže se opět stala Česká televize, která bude prostřednictvím přímých přenosů na ČT sport vysílat rozhodující fáze republikových finále ve všech odvětvích.

„Sportovní liga základních škol je akcí, která se vyznačuje špičkovou sportovní i organizační kvalitou. Její význam násobí přímé televizní přenosy z jednotlivých republikových finále, což je v této věkové kategorii naprostý unikát. Rodiče, školáci i široká veřejnost se tak mohou na vlastní oči přesvědčit o její úrovni. To je však pouhý vrchol ledovce, neboť tato soutěž vytváří především obrovskou sportovní základnu ve školách, zapojujících se do místních, okresních či krajských kol až po republiková finále. Velice se nám vydařil výběr disciplín, které nepochybně patří do základních škol. Výbornou volbou v minulém ročníku bylo zařazení plavání, čímž jsme zapojili také děti na I. vzdělávacím stupni. Osobně letos očekávám rekordní účast žáků, krásné a dramatické souboje i pokračování skvělé kvality v duchu fair play – i to je totiž jedno z hlavních poslání Sportovní ligy, zejména v kontextu právě skončených zimních olympijských her. Věřím, že je před námi další mimořádně vydařený ročník, na který se velice těším,“ říká Svatava Ságnerová, viceprezidentka Asociace školních sportovních klubů ČR.

Termíny a dějiště republikových finále

Jako první změří síly v republikovém finále ve dnech 19. a 20. března v Praze florbalisté. Šest nejlepších chlapeckých a stejný počet dívčích družstev, která projdou náročným kvalifikačním sítem, zde přivítají multifunkční sportovní hala Jedenáctka VS a Sportovní hala Jižní Město. Právě v nich nastupují ke svým extraligovým duelům vynikající extraligové týmy mužů a žen Fat Pipe Chodov a ženský celek Ivanti Tigers Jižní Město.

Po měsíční přestávce přijdou na řadu 19. a 20. dubna ve Frýdku-Místku házenkáři. Také zde je čeká špičkové prostředí, neboť ve Sportovní hale 6. ZŠ Pionýrů hrají extraligové zápasy muži celku Pepino SKP Frýdek-Místek.

Basketbalisty bude 25. a 26. dubna hostit sportovní hala Armex Sportcentrum Děčín, v níž působí BK Děčín, přední klub elitní Mattoni NBL. Děčín v současné době prožívá velký basketbalový boom, a tak není pochyb, že zejména mladí fanoušci zde vytvoří bouřlivou atmosféru.

Kluci a děvčata holdující minifotbalu se nastěhují 24. a 25. května do Uherského Hradiště na plochu moderního stadionu Miroslava Valenty, který je domácím hřištěm pro 1. FC Slovácko.

Nejlepší školní volejbalisty pozve 31. května a 1. června komplex KV Areny v Karlových Varech. Moderní hala hostila například v roce 2011 mistrovství Evropy mužů a bývá pravidelným dějištěm nejrůznějších kvalifikačních střetnutí.

Mladým atletům bude tradičně stačit jediný den – 12. červen, kdy jim své zázemí nabídne atletický stadion v Olomouci. Tento stánek s umělým povrchem a osmi drahami patří k nejútulnějším v České republice a konají se na něm nejvýznamnější domácí soutěže ve všech věkových kategoriích.

Program čtvrtého ročníku Sportovní ligy základních škol poté uzavře 13. září plavecké finále v Bazénu Slovany v Plzni.

V akci deset patronů

Už od prvního ročníku Sportovní ligy základních škol se velice osvědčilo aktivní zapojení současných i bývalých úspěšných českých reprezentantů. Každé odvětví získá svého slavného patrona, jenž děti inspiruje příkladem i radami a také se účastní závěrečných akcí.

Tentokrát se však obvyklá šestice předních sportovců výrazně rozrostla, neboť své vlastní patrony letos mají chlapci a dívky v basketbalu, florbalu a házené. Desítku sportovních garantů tak tvoří – atletika: Michaela Hrubá (USK Praha), basketbal: Robert Landa (BK Děčín) a Tereza Vorlová (mistryně světa v 3×3 basketbalu, trenérka Sokola Pražský), florbal: Tom Ondrušek (Fat Pipe Florbal Chodov) a Dominika Kubišová (Ivanti Tigers Jižní Město), házená: Vojtěch Petrovský (SKP Frýdek-Místek) a Lenka Roháčková (TJ Sokol Poruba), plavání: Simona Baumrtová (TJ Slávie Chomutov), minifotbal: Michal Sadílek (PSV Eindhoven), volejbal: Ondřej Hudeček (VK ČEZ Karlovarsko).

Sportovní liga základních škol však zdaleka není pouze bojem o branky, body a vteřiny. Její organizátoři se v průběhu jednotlivých republikových finále starají o zajímavou sportovní, společenskou i edukativní nadstavbu. Jiné to nebude ani v tomto roce.

Po skončení soutěžního pořadu úvodního dne – s výjimkou jednodenního finále atletiky – čeká účastníky bohatý zábavný a akční program nazvaný All Star Game. Do něj se zapojí nejen samotní žáci, ale také patroni sportů. Školáci tak po boku svých velkých vzorů absolvují nejrůznější dovednostní soutěže, exhibice a modelové tréninky, součástí budou opět besedy, rozhovory, autogramiády i společné fotografování.