ATLETIKA MINIFOTBAL BASKETBAL FLORBAL VOLEJBAL HÁZENÁ PLAVÁNÍ

Poslední republikové finále 3. ročníku SLZŠ: Velká premiéra malých plavců

Publikováno Plavání Sezóna 2016 - 2017

V Plzni vyvrcholil ve čtvrtek 14. září historicky prvním republikovým plaveckým finále 3. ročník Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství 2016/2017 za účasti primátora Plzně Martina Zrzaveckého. Na rozdíl od dalších šesti disciplín Sportovní ligy – atletiky, basketbalu, florbalu, házené, minifotbalu a volejbalu – se plavání neúčastnili závodníci z kategorie staršího žactva. Soutěž byla tentokrát určena žákům čtvrtých tříd prvního stupně základních škol, kteří se v uplynulém školním roce zapojili do povinného plaveckého výcviku. Na jeho závěr absolvovaly děti závody, jejichž výsledky byly zadány do celorepublikového systému, který určil nominaci do republikového finále.

Vyvrcholení soutěže se uskutečnilo v bazénu Slovany, který je součástí moderního Plaveckého areálu města Plzně. Na západ Čech přicestovalo celkem 20 škol z celé České republiky. Malé školy, v nichž počet žáku v ročníku nepřesahuje 25 dětí, reprezentovali žáci ZŠ a MŠ Chotíkov, ZŠ a MŠ Jičín, ZŠ Velký Ořechov, ZŠ Doctrina Liberec, ZŠ Waldorfská Pardubice, ZŠ a MŠ Mikulovice a ZŠ a MŠ Česká Bělá. Velké školy zastoupiliy děti ze 7. ZŠ Most, ZŠ Na Výsluní, Brandýs nad Labem, ZŠ Zlín, Kvítková, ZŠ Zlín, Okružní, ZŠ Sever, Česká Lípa, ZŠ a MŠ Nýřany, ZŠ Olomouc, třída Spojenců, ZŠ Jihlava, Evžena Rošického, ZŠ Pardubice, Benešovo náměstí, ZŠ V Rybníčkách, Praha, ZŠ Krnov, Janáčkovo náměstí, ZŠ Benátky nad Jizerou a ZŠ a MŠ Bělotín.

V bazénu je čekalo do posledního místa obsazené hlediště, které zaplnili nejen jejich spolužáci, ale také další fanoušci, kteří se také postarali o strhující atmosféru. Už slavnostní nástup malých plavců provázel bouřlivý aplaus přihlížejících. Velký úspěch sklidilo také vystoupení akvabel a plzeňského pěveckého sboru Andílci. Náladu velkých závodů dotvořila i přítomnost kamer České televize, která z akce zprostředkovala přímý přenos. Slavnostního rámce využil také plzeňský primátor Martin Zrzavecký, jenž potvrdil investici 54 milionů korun do dalších úprav bazénu Slovany.

„Nejlepší výkony byly už skutečně kvalitní a zasloužily se o ně děti, které se s plaváním už jistě setkaly mimo školní lekce. To je v pořádku, jelikož vždy vítězí ti nejlepší. Finále si ale užili všichni účastníci, atmosféra byla dokonce lepší než na závodech dospělých. Žáci nebyli svázaní nutností podat mimořádný výkon, byla to pro ně hlavně zábava. Neviděla jsem žádné slzičky, na čemž mají samozřejmě velký podíl jejich paní učitelky, které je naladily skvěle dopředu. Děti si fandily, nestyděly se, nikdo se nám neschoval v šatně, že nepůjde plavat. Publikum fandilo, moderátor byl skvělý, byla to prostě výborná akce,“ nešetřila chválou sportovní ředitelka závodů Renata Kielbergerová.

Děti plavaly volným způsobem individuálně na vzdálenost 25 metrů ( zvlášť dívky a chlapci), poté stejnou vzdálenost štafetově ve smíšených družstvech (zvlášť malé a velké školy) a nakonec podle velikosti školy ve dvojicích či čtveřicích 25 metrů s deskou.

Výkony malých plavců udělaly dojem i na patronku plavání Sportovní ligy, dvojnásobnou mistryni Evropy a olympioničku Petru Chocovou. Ta se do vody bazénu Slovany ponořila také, když si „střihla“ závod s juniorskými nadějemi z plavecké školy Plzeň, který nakonec vyhrála.

„Byla jsem nervózní, protože jsem předem vůbec nevěděla, proti komu poplavu. Nakonec tam byla třeba Kristýna Štemberová, která startovala na letošním juniorském mistrovství světa. Akci jsem si nesmírně užívala, ještě překonala má očekávání. Velice se mi líbil nástup dětí – to my na závodech nemáme. Jinak bylo vše na stejné úrovni jako závody nás, profesionálů. Na závěr jsem absolvovala autogramiádu, na kterou přišla spousta dětí. Rozdala jsem skoro všechny kartičky, které jsem měla, a děti se pak se mnou fotily. Sama za sebe jsem si to moc užila a doufám, že jsem splnila svou úlohu patronky,“ komentovala průběh finále Petra Chocová.

Výsledky republikového finále Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství 2016/2017 v plavání, dívky 25 m: 1. Natálie Vostárková (7. ZŠ Most) 15,96 s; 2. Vendula Hopová (ZŠ Sever, Česká Lípa) 16,01; 3. Natálie Heroutová (ZŠ Jihlava, Evžena Rošického) 16,80; chlapci 25 m: 1. David Neuschel (ZŠ Olomouc, třída Spojenců) 16,02; 2. Jan Targoš (ZŠ Pardubice, Benešovo náměstí) 16,26; 3. Benedikt Jan Doležel (ZŠ Jihlava, Evžena Rošického) 16,91; štafeta malé školy 6×25 m: 1. ZŠ Jičín, 17. listopadu 2:12,65 min; 2. DOCTRINA ZŠ Liberec 2:22,15; 3. ZŠ Waldorfská Pardubice 2:26,85; štafeta velké školy 12×25 m: 1. ZŠ Jihlava, Evžena Rošického 3:56,99 min; 2. ZŠ Sever, Česká Lípa 4:02,05; 3. ZŠ Na Výsluní, Brandýs nad Labem 4:18,60; štafeta s deskou malé školy 2×25 m: 1. ZŠ a MŠ Chotíkov 54,60 s; 2. ZŠ Jičín, 17. listopadu 1:01,27 min; 3. DOCTRINA ZŠ Liberec 1:07,04; štafeta s deskou velké školy 4×25 m: 1. ZŠ Sever, Česká Lípa 1:27,80 min; 2. ZŠ Krnov 1:42,52; 3. ZŠ Kvítková, Zlín 1:52,56.