ATLETIKA MINIFOTBAL BASKETBAL FLORBAL VOLEJBAL HÁZENÁ PLAVÁNÍ

Tři, dva, jedna, start! Ministryně školství Kateřina Valachová a Pavel Maslák zahájili v Brně symbolicky sérii republikových finále

Publikováno Ostatní Sezóna 2016 - 2017

Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka v Brně zažilo další historický okamžik. Tisková konference před zahájením série republikových finále 3. ročníku Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství se zde ve čtvrtek 9. března už pomalu chýlila ke konci. A právě v tom okamžiku ministryně školství Kateřina Valachová nekompromisně zvedla ze židle u předsednického stolu čerstvého halového mistra Evropy Pavla Masláka i žákyni školy, talentovanou výškařku Lucii Sedláčkovou, chopila se vítězného poháru a za asistence obou atletů symbolicky odpočítala: „Tři, dva, jedna, start!“ Sedm finálových vrcholů letošního roku v jednotlivých odvětvích Sportovní ligy tak může začít.

Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka se na slavnostní okamžik náležitě připravilo. Žákyně oblečené do slušivých školních dresů perfektně zajišťovaly veškerou logistiku a směrovaly hosty na správná místa. Jejich kolegyně – vítězky loňského republikového finále v atletice – se dokonce přišly podívat, jak vlastně průběh takové tiskové konference vypadá. Nad vším ruchem a pohybem bděl ředitel Radek Klimeš.

„Jsem ráda, že jsme se sešli na půdě zdejšího sportovního gymnázia, protože někdy zapomínáme na to, jakou roli hrají v rozvoji školního sportu. V případě Sportovní ligy mě těší, že v ní opět přibyly další školy a že se v tomto roce aktivně zapojí také Česká televize. Nejde nám však jen o samotné sportovní měření sil a výkony, ale o to, aby do podpory soutěží zapojili všichni žáci ve škole, aby fandili a žili svým týmem i atmosférou,“ uvedla ministryně školství Kateřina Valachová, která přiznala, že jako školačka soutěžila nejčastěji v běhu na 1 500 metrů a ve štafetových závodech.

Školy jako hnací motor

O Pohár ministryně školství se ve Sportovní lize bojuje už třetí rok a pokaždé tato soutěž rozšířila svůj program. Ve 2. ročníku přibyla kategorie mladších žáků v atletice a také dívčí fotbal. V tom současném se kromě atletiky, basketbalu, florbalu, házené, minifotbalu a volejbalu stalo sedmou disciplínou plavání. „V plaveckých soutěžích se zapojilo 150 základních škol, což představuje zhruba 2 500 žáků. Jinak vstupem České televize, která je generálním mediálním partnerem, se výrazně zvedá prestiž i samotná sportovní úroveň celého projektu,“ ocenil prezident Asociace školních sportovních klubů Václav Lešanovský.

Sportovní liga základních škol má velký význam i pro Českou byly děti vedené unii sportu, neboť talentovaná mládež tvoří podstatnou část tělovýchovných jednot a sportovních klubů. „Český sport se po roce 2011, kdy ztratil svou loterijní společnost, dostal do určité sportovní i organizační bídy a nyní buduje nový systém. Ten vychází právě ze školního sportu. Školy se musejí stát hnacím motorem, aby byly děti vedené ke sportu a aby se mu mohly věnovat i ty ze sociálně slabšího prostředí. Velice mě těší, že Ministerstvo školství provedlo takové systémové kroky, aby Sportovní liga pokračovala i v příštích letech,“ řekl předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Účastníci i fanoušci letošních republikových finále se dočkají zásadní změny v prezentaci všech republikových finále. Budoucí hvězdy českého sportu se totiž ocitnou na televizních obrazovkách – Česká televize bude prostřednictvím přímých přenosů na kanálu ČT sport vysílat rozhodující zápasy a soutěže v jednotlivých odvětvích. „Česká televize tento projekt intenzivně podpoří. Přímé přenosy z republikových finále jsou však jen první krok a základní kámen, jak s dětským sportem pracovat dál. Jsme připraveni k prezentaci poskytnout také náš kanál Déčko i nová média,“ slíbil výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

Patron v plné formě

Milým hostem tiskové konference byl také dvojnásobný halový mistr světa a trojnásobný halový mistr Evropy Pavel Maslák. Na všechny strany rozdával úsměvy, s mnoha účastníky si ochotně vyfotil selfie a mladým atletkám se fixkou podepisoval na ruce i ramena. Po celou dobu dával najevo, že bude dobrým patronem atletických soutěží. „Ve škole v Havířově jsem byl jsem aktivní sportovec, který se zapojoval do všech sportů –  atletiky, florbalu, volejbalu nebo plavání. Všechny sporty mě bavily a nejen proto, že jsem se ulil z vyučování. Moc jsem měl rád kolektivní sporty, protože v nich jsem nebojoval pouze sám za sebe. Proto se mi také Sportovní liga líbí, že se snaží v dnešní době internetu a televize dostat sport zpátky k dětem,“ pochvaloval si Pavel Maslák.

Že děti potřebují akci, ale také inspiraci, potvrdil i Josef Jelínek, legendární basketbalista Zbrojovky Brno, bývalý reprezentant a s celkovým počtem 11 737 bodů nejlepší střelec historie československé a české basketbalové ligy. „Zapojit žáky do sportovních soutěží je přetěžký úkol. Pracuji s dětmi, které přijdou do školy, a čekají, co jim nabídneme. Z tohoto důvodu vzrůstá význam všech podobných aktivit jako Sportovní liga a také osobní příklad těch, pro něž se sport stal součástí životního stylu. V této souvislosti považuji za stejně důležité přesvědčit rodiče, aby ho i oni přijali za svůj a byli svým dětem vzorem,“ připomněl Josef Jelínek.

První republikové finále se uskuteční ve florbalu v Plzni ve dnech 22.-23. března.